SZCZECINEK

Szczecinek to urokliwe miasto położone w województwie zachodniopomorskim. Otoczone jeziorami (m.in. Trzesiecko i Wielimie), stanowi doskonałą destynację dla miłośników aktywnego wypoczynku wśród natury. Jego bogatą historię, sięgającą średniowiecza, widać w licznych zabytkach, takich jak Zamek Książąt Pomorskich czy wieża po kościele Św. Mikołaja. Spacerując ulicami miasta, można podziwiać urokliwe kamienice i zabytkowe elementy architektury. Szczecinek jest miejscem, gdzie odbywają się liczne imprezy kulturalne, festiwale oraz koncerty, przyciągając lokalną społeczność oraz turystów z różnych stron kraju. Szczecinek to nie tylko malownicze miasto pełne historii, ale również doskonałe miejsce dla tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek wśród przyrody.

Dla tych z Was, którzy oprócz zabawy na festiwalu Materiafest mają ochotę pozwiedzać i spędzić czas aktywnie mamy dla Was listę z atrakcjami w mieście, abyście jak najlepiej wykorzystali czas w Szczecinku!

Park Miejski ciągnie się wzdłuż linii brzegowej Jeziora Trzesiecko i jest idealnym miejscem do odpoczynku czy na piknik. Znajdziecie w nim najciekawsze atrakcje miasta i urokliwe zakątki czy infrastrukturę do licznych aktywności.

W Szczecinku działa wypożyczalnia rowerów miejskich, które mogą się przydać przy zwiedzaniu miasta czy zrobienia rundki na około jeziora.

 

Przez Park Miejski przebiega wiele szlaków pieszych i rowerowych prowadzących do najpiękniejszych miejsc w otoczeniu miasta.

Najbardziej popularna jest trasa prowadząca wokół Jeziora Trzesiecko, licząca 14,5 km. W połowie trasy możecie zatrzymać się na Mysiej Wyspie, gdzie znajduje się plaża oraz bar z napojami i jedzeniem.

Idąc parkiem w stronę centrum miasta możecie zajrzeć do galerii Centrum Konferencyjnym Zamek, które znajduje się w Zamku Książąt Pomorskich.  Złapcie oddech na pomoście z pięknym widokiem na jezioro. Tuż obok Zamku możecie znaleźć Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior

Plac Wolności z zabytkowym Ratuszem Miejskim to miejsce, gdzie znajdziecie restauracje, kawiarnie czy sklepy. Tutaj też znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, Wieża Św. Mikołaja i zabytkowa zabudowa centrum miasta.

Jeśli zawitacie do centrum, koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Regionalnego, gdzie będziecie mogli poznać historię Szczecinka i jego mieszkańców.

Pasjonaci historii II wojny światowej nie mogą przegapić wizyty w Bunkrze B-Werk. Schrony bojowe w ramach Wału Pomorskiego były budowane w latach 1933 – 1936, dwa znajdują się w Szczecinku przy drodze na Barwice (172).

W sąsiedztwie festiwalu znajduje się Basen Miejski. Obiekt oferuje baseny różnej wielkości, jacuzzi, saunę i zjeżdżalnie. Idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu.

W odległości kilometra od terenu festiwalu znajduje się Plaża Miejska, oferująca kompleks pomostów i piaszczyste nabrzeże. Tutaj też znajdziecie wypożyczalnie sprzętu wodnego, takiego jak rowerki wodne i kajaki. 

Dla tych, którzy lubią próbować nowych rzeczy i dawkę adrenaliny polecamy wyciąg do nart wodnych i wakeboardu, który znajduje się przy Plaży Miejskiej. 

Dla tych, którzy chcą popłynąć w rejs po jeziorze idealnie sprawdzi się tramwaj wodny. Statek odbywa kilka kursów w ciągu dnia, rejs trwa nieco ponad godzinę. Tramwaj zabiera pasażerów z głównych pomostów na linii brzegowej. 

Fotografie: SAPiK Szczecinek