Redirect Image

O FESTIWALU

Historia Festiwalu

Ta podróż trwa już ponad dekadę. Zobacz jak było!

2012

Tak to się zaczęło...

Pierwszy Materiafest odbył się na „Mysiej Wyspie” – półwyspie na jeziorze Trzesiecko oddalonym kilka kilometrów od centrum. Niepewna pogoda oraz komplikacje związane z transportem na półwysep nie zapowiadały, że festiwal po latach okaże się takim sukcesem.

Na festiwalu wystąpiły kapele z którymi zespół Materia podróżował podczas pierwszych wspólnych koncertów po Polsce. Był to niewielki festiwal, nikt wtedy nie spodziewał się, że impreza będzie się tak szybko rozwijać.
2013

Pierwszy raz pod wieżą

Druga edycja MATERIAFEST odbyła się pod Wieżą Bismarcka. Formuła była bardzo podobna do pierwszej edycji. Na festiwalu wystąpiły zespoły zaprzyjaźnione z zespołem Materia - Hope, Budge oraz Scylla. Wyjątkiem tej edycji był termin – po raz pierwszy i ostatni festiwal odbył się podczas majówki.
2014

Podnosimy poprzeczkę!

Zaproszenie zagranicznych zespołów na festiwal było swego rodzaju przełomem. O festiwalu zaczęło robić się głośno w całej Polsce. Ponadto line up dopełniły kapele z pierwszej ligi polskiego metalu.

Ta edycja pokazała, że Materiafest rośnie w siłę. Fani ze środowisk metalowych z całej polski pojawili się na trzeciej edycji festiwalu. Tym razem impreza odbyła się pod koniec wakacji - ten termin okazał się najlepszy i na stałe zapisał się w koncertowym kalendarzu miasta.
2015

Nie zwalniamy tempa

Czwarta edycja udowodniła, że chcieć to móc. Idąc za ciosem, na festiwal zaproszone zostały uznane kapele zza granicy, jednak występ polskiej formacji Decapitated znanej na całym świecie pokazał, że Szczecinek jest gotowy na metal.

Po raz pierwszy uczestnicy festiwalu mogli rozłożyć namioty nieopodal głównej sceny – to zachęciło do przyjazdu na imprezę ludzi z całej polski.
2016

Kolejne nowości i wielu zagranicznych gości

Rosnące zainteresowanie festiwalem sprawiło, że w internecie powstały grupy zrzeszające ludzi poszukujących transportu do Szczecinka na naszą imprezę. By ułatwić komunikację i docierać z informacjami do festiwalowiczów stworzyliśmy prostą stronę internetową. Był to kolejny krok który pozwalał na dodatkową promocję wydarzenia.

Ciekawostką jest fakt, że na V edycji Materiafest większość zespołów to kapele zza granicy.
2017

Behemoth, bilety, plac koncertowy...

Rok 2017 był wyjątkowy dla Materiafest. W związku z zaproszeniem zespołu Behemoth impreza po raz pierwszy była biletowana. Ponadto festiwal przeniesiono na szczecinecki plac koncertowy.

Była to szczególna edycja która udowadnia, że dla Szczecinka nie ma rzeczy niemożliwych. Wystąpili Behemoth, Illusion, Riverside, Koronal, Retrospective, Shinigami oraz Spatial.
2018

Powrót na wieżę

Siódma edycja festiwalu odbyła się znów pod Wieżą Bismarcka. Powrót na wieżę to również powrót do poprzedniej formuły. Impreza była darmowa, do dyspozycji uczestników ponownie zorganizowane zostało pole namiotowe.

Tym razem na festiwalu gościliśmy tylko polskich wykonawców. Wystąpili: Decapitated, Frontside, Luxtorpeda, Obscure Sphinx, Scylla, oraz Materia.
2019

Gratka dla fanów klasyki gatunku

Vader, Turbo, KAT & Roman Kostrzewski – legendarne trio polskiego metalu. Dzięki takiemu zestawowi ósma edycja festiwalu przyciągnęła do Szczecinka tłumy zagorzałych metalowców. Piękny widok wspólnej, międzypokoleniowej zabawy zostanie w naszej pamięci na zawsze. To również dowód na to, że muzyka łagodzi obyczaje i potrafi przekraczać wszelkie bariery.

Oprócz wspomnianych wcześniej zespołów Vader, Turbo oraz KAT & Roman Kostrzewski wystąpili także The Sixpounder, Srogo i Materia.
2021

Powrót po przerwie

Świat powoli otrząsa się po pandemii koronawirusa, która uniemożliwiła zorganizowanie festiwalu w roku 2020. Trochę niepewni tego, jak ludzie zareagują na duże imprezy po covid postanawiamy wznowić istnienie festiwalu.

Wcześniejsza niepewność okazuje się być niepotrzebna – do Szczecinka na IX edycję ściągają fani z całego kraju.
Wystąpili: Batushka, Hostia, Drown My Day, Hope, DoFx, Materia.
2022

Dwa dni, konkurs kapel, apetyt na więcej!

Jubileuszowa edycja festiwalu okazała się być krokiem milowym w zakresie rozwijania formuły imprezy. Po raz pierwszy festiwal trwał dwa dni. Ponadto w pierwszy dzień na drugiej scenie odbył się konkurs zespołów z Polski które konkurowały o nagrodę w postaci występu na głównej scenie Materiafest X.

Ta edycja uświadczyła nas w przekonaniu, że festiwal musi być co najmniej dwudniowy, ponieważ Wy, festiwalowicze macie apetyt na więcej…